Oszczędzaj wodę !
Oszczędzaj wodę! - jest to szczególnie ważne w okresie letnim kiedy pobory wody wzrastają kilkakrotnie w stosunku do reszty roku, dotyczy to również GMINY PRZYSTAJŃ. Mało kto wie, że na statystycznego Polaka przypada niewiele więcej wody niż na mieszkańca Etiopii. Podajemy przykłady jak w prosty sposób oszczędzać wodę.
JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ?
W pierwszej kolejności sprawdź stan instalacji wodociągowej w Twoim domu:
- Zlokalizuj i zlikwiduj przecieki; odczytaj stan wodomierza. Następnie przez 2 godziny nie korzystaj z wody. Jeżeli wodomierz nie wskazuje dokładnie tego samego, masz przeciek!
- Sprawdź, czy nie wycieka woda z rezerwuaru Twojej toalety. W tym celu dodaj do zbiornika jakiś barwnik lub specjalną kostkę dezynfekującą. Jeżeli występuje przeciek, zabarwiona woda pojawi się w muszli klozetowej w ciągu 30 minut
- zamontuj dodatkowe urządzenia ograniczające zużycie wody, jak np. perlatory i spłuczki w toalecie z funkcją spłukiwania 3/6 litrów
- Napraw kapiące krany, wymieniając uszczelki. Jeżeli woda kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę, można oczekiwać utraty nawet 11 935 litrów wody rocznie
W DOMU
- Nigdy nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można jej użyć powtórnie do innych celów, np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania
- Jeżeli przycisk (rączka, dźwignia) przy rezerwuarze wody służący do spłukiwania zacina się i pozwala wodzie płynąć dłużej niż to konieczne, wymień ją lub wyreguluj. Sprawdź, czy w rezerwuarze nie ma zużytych, zardzewiałych czy zepsutych części. Większość z nich jest niedroga, dostępna i łatwa w montażu.
- Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Chusteczki, owady i inne tego typu śmieci wynieś raczej do kosza na odpadki niż do toalety.
- Do kąpieli napełniaj wannę w 1/3, a przedtem zatkaj odpływ korkiem. Początkowy napływ zimnej wody może być ogrzany przez dodatnie później gorącej.
- Wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie - korzystając z prysznica zużywasz mniej wody.
- Bierz szybki prysznic. Zastąp obfity natrysk wersją oszczędnościową, z małym strumieniem wody.
- Zakręcaj kran, kiedy myjesz zęby, golisz się lub myjesz twarz.
- Zmień krany na nowoczesne, posiadające aeratory (napowietrzacze) i ograniczniki strumienia.
- Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, kiedy ją całkowicie wypełnisz lub ustaw program oszczędnościowy.
- Kiedy zmywasz ręcznie, napełnij jedną komorę zlewu lub miskę wodą z płynem. Następnie spłukuj naczynia szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
- Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek. Odmrażaj jedzenie przez noc w lodówce lub mikrofalówce
- Rozważ zainstalowanie natychmiastowego, przepływowego podgrzewacza wody na kuchennym kranie. Dzięki temu nie będziesz czekać z odkręconym kranem, aż pojawi się ciepła woda. To obniży koszty zarówno zużycia wody, jak i energii.
- Zaizoluj rury. Będziesz miał szybciej ciepłą wodę i unikniesz jej marnowania, kiedy się podgrzewa.
- Uzyskuj właściwą temperaturę, zmniejszając strumień ciepłej wody, a nie zwiększając strumień zimnej.
- Zamontuj baterie jednouchwytowe. Regulacja temperatury za pomocą dwóch kurków to strata czasu i wody. Kran jednouchwytowy reguluję temperaturę natychmiast..
W OGRODZIE I NA PODJEŹDZIE:
- Trawnik podlewaj oszczędnie. Ogólną regułą jest to, że trawa potrzebuje podlewania latem co 5–7 dni. Obfity deszcz eliminuje konieczność podlewania nawet przez 2 tygodnie.
- Podlewaj rośliny wczesnym rankiem, kiedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe. To redukuje straty wynikłe na skutek parowania.
- Podlewając ogród, nie mocz ulicy, podjazdu i chodnika. Ustaw zraszacz tak, aby podlewać tylko trawnik i kwiaty, a nie miejsca wybetonowane.
- Używaj najbardziej ekonomicznego zraszacza.
- Podnieś ostrza kosiarki co najmniej na wysokość 3 cm. Wyższa trawa jest bardziej ukorzeniona i lepiej utrzymuje wilgotność niż trawnik krótko przystrzyżony.
- Ziemię wokół drzew i krzewów okrywaj korą dla zachowania wilgotności. Pomaga to także kontrolować chwasty, które konkurują z pielęgnowanymi roślinami o wodę.
- Nie myj wężem wjazdu czy chodnika – używaj szczotki lub miotły, a zaoszczędzisz tysiące litrów wody rocznie.
- Wyposaż swój wąż ogrodowy w zamykaną końcówkę, która pozwala regulować strumień wody. Kiedy skończysz podlewanie zakręć kran, aby uniknąć przecieków.
- Sprawdzaj regularnie szczelność połączeń i zawory w wężu ogrodowym.
- Myj samochód w myjni, która stosuje recykling wody, a jeśli wykonujesz to na swojej posesji - wykorzystaj wiadro z wodą i gąbkę zamiast bieżącej wody z węża.
- Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, zastanów się nad założeniem zbiornika na wodę deszczową. Z powodzeniem można ją wykorzystywać do podlewania ogródka.
opracowano wg źródeł:
http://www.wodociagi-polskie.pl/ekologia/oszcz%C4%99dzanie-wody/
http://www.domplusdom.pl/mebel/jak-codziennie-oszczedzac-wode
Na statystycznego Polaka przypada niewiele więcej wody niż na mieszkańca Etiopii: woda_polska.pdf (3,03MB)