Dożynki Gminno – Parafialne Gminy Przystajń 03.09.2023 r.

Dożynki to uroczystość o wieloletniej tradycji, To czas radości ze zbiorów i wyjątkowa okazja, by wyrazić swoją wdzięczność wobec rolników za ich ciężką pracę, za codzienny trud i poświęcenie, dzięki którym możemy cieszyć się wspaniałymi plonami i chlebem na naszym stole.

Przygotowania do dożynek rozpoczęły się od ustrojenia ulic w barwne chochoły, które przygotowały sołectwa: Michalinów, Podłęże Szlacheckie, Brzeziny i Wilcza Góra, Antonów i Kuźnica Nowa, oraz Sołectwo Ługi Radły i Sołectwo Przystajń. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od przemarszu barwnego korowodu, który zaprowadził uczestników dożynek na stadion sportowy w Przystajni. Wszyscy wspólnie uczestniczyli w plenerowej Mszy Św. koncelebrowanej przez Księdza– Zbigniewa Mozola - Proboszcza tutejszej Parafii, dziękując za tegoroczne plony.

Oficjalnego otwarcia Dożynek dokonał Wójt Gminy Przystajń – Henryk Mach, przyjmując z rąk starostów dożynkowy chleb, upieczony z tegorocznych zbóż. W tym roku gospodarzami gminnymi byli gospodarze z Antonowa i Kuźnicy Nowej Jadwiga Jelonek i Dominik Sas. Pozostałe sołectwa z Gminy reprezentowane były przez swoich starostów i tak: Sołectwo Dąbrowa reprezentowane było przez Joannę Wiktor i Michała Brodziaka. Sołectwo Górki i Stany reprezentowali Lidia Jelonek i Dawid Zawierucha. Z Sołectwa Kamińsko gospodarzami byli Barbara Kmieć i Marcin Ćwięk. Sołectwo Kuźnica Stara reprezentowali Marta Ziółkowska i Sebastian Wójcik. Sołectwo Ługi-Radły – Anna Koślik i Damian Kmiecik a Sołectwo Podłęże Szlacheckie i Michalinów reprezentowali Katarzyna Maźniak i Kamil Ćwieląg. Sołectwo Przystajń reprezentowali Anna Gburek i Wojciech Koślik.

W podziękowaniu za pięknie wykonane wieńce dożynkowe, Wójt Gminy Przystajń wręczył symboliczne statuetki. Po przywitaniu gości i przekazaniu chleba przyszła pora na wspólne biesiadowanie. Część artystyczną tegorocznych dożynek rozpoczął koncert orkiestry dętej Gminy Przystajń działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przystajni. Na scenie wystąpiły zespoły ludowe działające na terenie naszej Gminy – Koniczynki, Ługowiacy i Lawenda. Na scenie wystąpiła Michalina Starosta dla wielu znana z telewizji regionalnej oraz Krzysztof Drynda z zespołem z repertuarem Krzysztofa Krawczyka. DJ Basti spowodował, iż pod sceną publiczność dopisała do bardzo późnych godzin nocnych, tańcząc i wspólnie śpiewając.

Pyszne ciasta, żurek, łazanki, chleb ze smalcem i ogórkiem – to tylko część kulinarnych wspaniałości, których można było popróbować. Bigos myśliwski i dziczyzna w wydaniu Koła Łowieckiego „Węglarz” nie miał sobie równych na okolice.

Szczudlarze z grupy Artystyczny Galimatias zabawiały i zapraszały do skorzystania z licznych atrakcje przygotowanych do najmłodszych (m.in. dmuchańce, malowanie buziek, warkoczyki). Animacje przygotowane przez Stowarzyszenie „Nasze dzieci”, przyciągnęły licznie najmłodszych.

Strażacy OSP z naszej Gminy zadbali o nasze bezpieczeństwo oraz przygotowali ściankę do gaszenia dla dzieci.

Na stoisku ARiMR można było zasięgnąć fachowej porady i pobrać ulotki na temat rolnictwa.

Duża frekwencja mieszkańców gminy i gości, piękna pogoda nadały sens corocznej organizacji dożynek i wynagradza wszelkie trudy i przeciwności.

Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tych dożynek, serdecznie dziękuję.

 
 
(artykuł przygotowany przez GOKSiR w Przystajni)