Obchody 30-lecia pożaru lasu w miejscowości Kamińsko

5 sierpnia 2022 r. odbyły się obchody 30-lecia pożaru lasu w miejscowości Kamińsko.

Organizatorami była Gmina Przystajń, Starostwo Powiatowe w Kłobucku oraz Nadleśnictwo Herby. W obchodach brały udział Państwowa Straż Pożarna, Jednostki OSP z terenu powiatu kłobuckiego i lublinieckiego oraz przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej. Pod obeliskiem upamiętniającym tamte wydarzenia, odbyła się msza polowa, odczytano historię walki z ogniem w 1992 roku oraz wręczono odznaczenia i podziękowania zasłużonym uczestnikom akcji gaśniczej.

10 sierpnia 1992 roku, pożar powstał w kompleksie leśnym niedaleko Kamińska w gminie Przystajń, a susza i warunki pogodowe spowodowały szybkie rozprzestrzenienie się ognia. Zagrożone był Kamińsko, Dąbrowa i Wilcza Góra, szereg domów mieszkalnych i letniskowych, a przede wszystkim duży tutejszy kompleks leśny.

W walce z żywiołem uczestniczyło 127 jednostek straży pożarnej z kompanii Kłobuck, Lubliniec, Olesno, Częstochowa i Koniecpol, wspieranych przez siły wojskowego garnizonu w Lublińcu, obrony cywilnej, administracji Lasów Państwowych, policji i pogotowia ratunkowego. Z lotniska w Rudnikach startowały samoloty gaśnicze. Pomimo wówczas słabego doposażenia jednostek ochotniczych, po 22 godzinach walki z żywiołem zatrzymano rozprzestrzenianie się pożaru. Od 11 do 17 sierpnia trwało dogaszanie ognia. Żywioł pochłonął 463 hektary lasu, 4 budynki prywatne i gajówkę. Ofiar udało się uniknąć.

W dziesiątą rocznicę wybuchu pożaru wdzięczni mieszkańcy wsi Kamińska, Wilczej Góry i Dąbrowy razem ze służbami leśnymi wybudowali kapliczkę. Obok niej znajduje się kamień z napisem: „Życie jest wirem chwil wypełnionych smutkami i radościami”. Całość dopełnia drzewo dąb czerwony – Dar Polskich Leśników. Został on pobłogosławiony 27.10.2021 r. przez Papieża Franciszka podczas pielgrzymki leśników RDLP w Katowicach do Watykanu w roku 100 rocznicy powrotu Górnego Śląska do Macierzy.


 

Autor zdjęć: Zbigniew Baran