• Rynek w Przystajni po rewitalizacji w 2019 roku

  • Panorama Gminy Przystajń

  • Panorama Gminy Przystajń

Tomasz Hudy

Czytaj więcej: Tomasz HudyTOMASZ HUDY

Tomasz Hudy urodził się 28 listopada 1898 r. w Kuźnicy Starej.  Żołnierz 19 Pułku Piechoty „Odsieczy Lwowa".  Uczestnik wojny  polsko-bolszewickiej 1920 roku. Odznaczony „Krzyżem walecznych”.

Czytaj więcej: Tomasz Hudy

Piotr Jesień

Czytaj więcej: Piotr Jesień

PIOTR JESIEŃ

Przedwojenny policjant i żołnierz AK. Pierwszy komendant Milicji Obywatelskiej w Przystajni. Po miesiącu został aresztowany i zamordowany 17.04.1945 r. w Oleśnie. Do dziś nie wiadomo, gdzie znajduje się jego grób.

Czytaj więcej: Piotr Jesień

Ojciec Jerzy Tomziński

Czytaj więcej: Ojciec Jerzy TomzińskiOjciec  Jerzy Tomziński (Jan).

Urodził się 24 listopada 1918 r. w Przystajni. Do Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika wstąpił w 1935 r. Święcenia kapłańskie otrzymał na Jasnej Górze 16 kwietnia 1944 r. Już jako młody kapłan dał się poznać jako świetny kaznodzieja i spowiednik, bardzo zaangażowany w pracę duszpasterską oraz społeczną.

Czytaj więcej: Ojciec Jerzy Tomziński

Stanisław Sojczyński „Warszyc"

Czytaj więcej: Stanisław Sojczyński „WarszycStanisław Sojczyński „Warszyc"

Kapitan Stanisław Sojczyński "Warszyc" był organizatorem i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego - najsilniejszej organizacji antykomunistycznego podziemia, działającej w centralnej Polsce.

Czytaj więcej: Stanisław Sojczyński „Warszyc"

Prof. zw. dr hab. Damian Tomczyk

Czytaj więcej:  Prof. zw. dr hab. Damian Tomczyk Damian  Jerzy Tomczyk

Urodził się 22 lipca 1942 roku w Podłężu Szlacheckim (Gmina Przystajń), tuż nad graniczną rzeką Liswartą, zmarł 19 września 2013 r. Los sprawił, że rozpoczętą w rodzinnej miejscowości naukę przyszło mu kontynuować w pobliskich Bodzanowicach – dopiero w 1945 roku przyłączonych do Polski.

Czytaj więcej: Prof. zw. dr hab. Damian Tomczyk

Ksiądz Leonard Stawicki

Czytaj więcej: Ksiądz Leonard Stawicki Ksiądz Leonard Stawicki. Urodził się 25 października 1869 r. w Turku.

Po ukończeniu szkoły elementarnej w rodzinnym mieście uczył się w gimnazjum filologicznym w Kaliszu. Maturę zdał w 1888 roku. Następnie wstąpił do seminarium duchownego diecezji kujawsko-kaliskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 lutego 1892 roku.

Czytaj więcej: Ksiądz Leonard Stawicki

Józef Krasuski

Czytaj więcej: Józef KrasuskiJózef Krasuski

Do grona wybitnych synów ziemi częstochowskiej należy zaliczyć zmarłego w 1912 r. Józefa Krasuskiego - wychowanka Instytutu Agronomicznego w Marymoncie. leśnika, docenta Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa w Puławach. wysokiego urzędnika do spraw leśnych w Wydziale Finansowym Królestwa Polskiego przy Ministerstwie Finansów, pedagoga,  cenionego specjalistę z zakresu hodowli lasu i jego urządzania, autora licznych publikacji z dziedziny leśnictwa. Jego sylwetka do tej pory nie została dostatecznie spopularyzowana.

Czytaj więcej: Józef Krasuski

Henryk Kluba

Czytaj więcej: Henryk KlubaHenryk Kluba

Urodził się  9 stycznia 1931 r. w Przystajni, zmarł 11 czerwca 2005 r.  w Koninie. Reżyser filmowy, aktor, producent filmowy, oraz pedagog i wieloletni rektor łódzkiej szkoły filmowej. W roku 1951  ukończył studium teatralne przy  Teatrze Dramatycznym w Częstochowie. 

Czytaj więcej: Henryk Kluba

Profesor Genowefa Grabowska

Czytaj więcej: Profesor Genowefa GrabowskaGenowefa Grabowska

Urodziła się 1 stycznia 1944 r. w Przystajni (z domu Lisner).
Szkołę podstawową i liceum ukończyła w Ziębicach. Po uzyskaniu tytułu magistra prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, rozpoczęła pierwszą pracę jako asystent w Katedrze Prawa Międzynarodowego Publicznego, odbywając równocześnie aplikację w Sądzie Wojewódzkim we Wrocławiu (egzamin sędziowski,1969).

Czytaj więcej: Profesor Genowefa Grabowska

Jesteś tutaj:

Statystyki odwiedzin

16636172
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszystkie
1805
2669
4474
62456
16636172

Twoje IP: 3.233.219.101

Foto-Info